WAŻNE INFORMACJE
Pragniemy dostarczyć Państwu najważniejszych informacji, aby pielgrzymowanie stało się proste, bezpieczne i przyjemne.
W trosce o komfort i bezpieczeństwo naszych pielgrzymów poniżej przekazujemy szereg ważnych informacji dotyczących oferowanych przez nasze biuro wyjazdów pielgrzymkowych.
Są to informacje o bagażu, przelotach i przejazdach,miejscowych zakupach, a także o zasadach bezpieczeństwa na etapie planowania wyjazdu i podczas jego trwania.
Na szczególną uwagę zasługują wskazówki dla osób pielgrzymujących do Ziemi Świętej oraz do Meksyku. Są to kraje wyjątkowe, inne pod względem kultury i obyczajów. W związku z tym pragniemy przekazać naszym pielgrzymom jak najwięcej szczegółów i uczynić nieznany świat bliższym naszej codzienności.
Bagaż
Dobra rada – pielgrzymka to nie rewia mody. W taką podróż bierzemy tylko rzeczy praktycznie potrzebne. Szczególnie wygodny ubiór (nawet sportowy) stosownie do pory roku. Pamiętajmy, że to impreza dla nas, nie dla tej części bagażu, która poleży bezużytecznie w torbie. Zarówno ciężar jak i gabaryty bagażu są określone.
Przyjęło się, że bagaże dzielimy na główny (przewożony w luku bagażowym środka transportu) i podręczny (trzymany przy sobie). Specyfika tego podziału jest różna, zależnie od środka transportu.
- bagaż podręczny: jego waga (zależnie od trasy przelotu i linii lotniczej) wynosi zwykle 5 – 8 kg.
Nie może on zawierać przedmiotów zabronionych przepisami bezpieczeństwa – Dowiedz się więcej - bagaż rejestrowany: jego waga (zależnie od trasy przelotu i linii lotniczej) wynosi zwykle 20 – 23 kg.
W podręcznym należy umieścić rzeczy najcenniejsze oraz przedmioty pierwszej potrzeby (na wypadek zagubienia bagażu głównego).
Zakupy
Któż wraca z ciekawego wyjazdu bez pamiątek dla siebie i podarków dla bliskich? Aby dokonać udanych zakupów należy przestrzegać obowiązujących w handlu zasad: wybór dobrego towaru, targowanie ceny (szczególnie w krajach Bliskiego Wschodu i w Meksyku), nie dać się oszukać, płacić niskimi nominałami (szczególnie płacąc w usd i euro).
Nigdy nie wybierać się na zakupy samotnie.
Pamiętajmy, że w restauracjach, barach itp. miejscach obowiązuje bakszysz (napiwek).
Zasady Bezpieczeństwa
Problem bezpieczeństwa to materia złożona i różna. Możemy ją podzielić na:
a) bezpieczeństwo podróży;
b) bezpieczeństwo pobytu (realizacji programu pielgrzymki).
Swoje zasady bezpieczeństwa określają zarówno przewoźnicy, jak i władze krajowe, a precyzują (stosownie do rodzaju pielgrzymki) organizatorzy imprez turystycznych. Niekiedy Pielgrzymi traktują rzeczy bezpieczne jak niebezpieczne, a lekceważą rzeczy niebezpieczne w dużym stopniu zależne od nich samych.
Zasady bezpieczeństwa możemy (dla potrzeb naszego Biura) usystematyzować następująco:
1. Podjęcie decyzji o udziale w pielgrzymce.
„Mierz siły na zamiary…” ta maksyma powinna obowiązywać. Jeśli cieszymy się dobrym zdrowiem i nie jesteśmy niebezpiecznie uczuleni na inny klimat, wysokie czy niskie temperatury itp. – jedziemy. Jeśli występuje przeszkoda mogąca grozić zdrowiu – rezygnujemy. Jeśli mamy poważniejsze schorzenie (leczone lub nie) albo daleko zaawansowany wiek – decyzję o wyjeździe konsultujemy z lekarzem. Jeśli jesteśmy niepełnosprawni – analizujemy czy nasz udział nie skomplikuje przebiegu pielgrzymki. Może lepiej wyjechać z grupą o “lekkim” programie.
2. Bezpieczeństwo podróży.
Dokumenty, przygotowanie bagażu, czuwanie, aby bagaż został włożony do luku autokaru, pilnowanie bagażu przy wszelkich przeładunkach i w hotelach. Ważne, by zachowań ostrożność w czasie kąpieli w morzu oraz na drogach, szczególnie w czasie wysiadania z autokaru lub wsiadania, a także w czasie chodzenia po wzgórzach.
Nie należy pić wody i jeść potraw z przygodnych źródeł i ulicznych straganów (owoce umyć przed spożyciem).
Należy unikać kontaktów z osobami nieznanymi i nie wdawać się z nimi w dyskusje i sprzeczki.
3. Bezpieczeństwo w toku realizacji programu pielgrzymki.
a} uwaga na kradzieże! Dokumenty, pieniądze i przedmioty wartościowe należy trzymać w kieszeniach (schowkach) wewnątrz ubrania lub w dobrze zabezpieczonych przymocowanych do ubioru saszetach, a wszelkie nadwyżki – w sejfie hotelowym. Zalecamy korzystanie z sejfu, poneważ żaden hotel na świecie nie odpowiada za pozostawione w pokoju hotelowym dokumenty, pieniądze i kosztowności.
b) roztargnienie – „gdzie ja to włożyłem?”. „A może zostawiłem…w busie”?? – za jego przyczyną giną dokumenty, pieniądze i cenne rzeczy. Uważajmy także w czasie chodzenia po uliczkach – łatwo się potknąć, wywrócić i nieszczęście gotowe… Unikajmy samotnych wędrówek, szczególnie wieczorami łatwo zabłądzić.
c ) pożywienie i napoje – jeśli woda to tylko butelkowana, soki – tylko wyciskane „na oczach”, woda z kranu w hotelu – do mycia oczywiście, do picia – nie. Owoce – myć przed jedzeniem. W Egipcie (na Synaju także) rezygnować z zielonych sałatek. Jeść potrawy gotowane, smażone, pieczone lub dające się obrać.
d) unikać kłótni i nieporozumień z tubylcami, nie próbujmy wprowadzać swoich „praw” na ich terytorium, a nie będzie kłopotów. W razie pojawienia się w pobliżu naszej obecności niepokojów ulicznych – oddalamy się z tego miejsca.
e) punktualność, terminowość – kalendarz własnych przyzwyczajeń zamieńmy na wspólną dla grupy dyscyplinę realizacji programu. Nie każmy innym czekać na siebie na zbiórce. Wspólne pielgrzymowanie zrównuje w obowiązkach wszystkich Pielgrzymów, bez względu na ich status i cenzus.
Transport
Przeloty
Katolickie Biuro Pielgrzymkowe współpracuje z renomowanymi liniami lotniczymi, zależnie od potrzeb (kierunku) przelotu. Preferujemy głównie PLL LOT – tam, gdzie ma on połączenia. Korzystamy też z innych linii rejsowych El Al, Lufthansa, Air France, KLM, Tap Portugal czy British Airways. Na życzenie organizatora oraz grupy oferujemy przeloty ze wszystkich portów lotniczych w Polsce oraz z portów lotniczych za granicą np. z Berlina czy z Pragi.
Przejazdy Autokarowe
Współpracujemy głównie z dużymi i sprawdzonymi firmami przewozowymi, dysponującymi nowoczesnymi i nowymi autokarami, zapewniającymi komfortową i bezpieczną podróż. Staramy się, aby nawet grupy pielgrzymkowe, korzystające z przelotów samolotowych do obszaru docelowego – tam dysponowały polskim autokarem, jeśli są to 2-3 grupy jedna po drugiej. Grupom pojedynczym w danym czasie zabezpieczamy autokary kraju docelowego.
Ubezpieczenia
Katolickie Biuro Pielgrzymkowe od wielu lat w zakresie ubezpieczeń korzysta z ofert znanej w Europie
(i nie tylko) firmy Signal Iduna.
Ubezpieczamy Pielgrzymów od dnia wyjazdu (wylotu) do dnia powrotu do kraju. Signal Iduna stosuje kilka poziomów ubezpieczenia turystycznego. My stosujemy poziom średni. Specyfika finansowa tego ubezpieczenia, zależnie od kierunków docelowych wyjazdu, wyraża się wartościami:
a) Pielgrzymka do Ziemi Świętej itp.:
– zwrot kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków – do 30.000 EUR
– koszty leczenie NW za granicą – do 20.000 PLN
– utrata bagażu – do 2.000 PLN
b) Pielgrzymka do Meksyku i innych krajów Ameryki:
– zwrot kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków – do 30.000 EUR
– koszty leczenia NW za granicą – do 40.000 PLN
– utrata bagażu – do 2.000 PLN
Ubezpieczenia turystyczne są jednak obwarowane określonymi zastrzeżeniami, w których ubezpieczenie może nie działać lub też może być ograniczone. Szczegóły przedstawiono w wydanym przez Signal Iduna,
a zamieszczonym tu dokumencie „Ogólne Warunki Ubezpieczenia”.
Należy zwrócić uwagę na wyszczególnione w dokumencie „Ograniczenia Odpowiedzialności”.
* KBP rekomenduje Pielgrzymom ubezpieczenia dodatkowe dla osób będących w trakcie leczenia chorób przewlekłych, których pakiet ubezpieczenia turystycznego nie obejmuje.
** Pielgrzym dochodzi roszczeń w TU SIGNAL IDUNA osobiście.
Dla osób zainteresowanych ubezpieczeniem od Kosztów Rezygnacji z imprezy zalecamy pobranie pliku: OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA KOSZTÓW IMPREZY TURYSTYCZNEJ.
Uwagi dla wyjeżdżających do Meksyku
Uwagi dla wyjeżdżających do Ziemia Święta – Izrael
nasze pielgrzymki
Kontakt
Ul. Górskiego 1/95 00-033
Warszawa Polska
Katolickie Biuro Pielgrzymkowe służy Kościołowi i Pielgrzymom od 1991 roku.
Zaufało nam wielu dostojnych Księży Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów, ponad 3000 Księży oraz 100 tysięcy wiernych.
Jesteśmy renomowanym tour operatorem pielgrzymkowym z bogatym doświadczeniem i długoletnią tradycją.
© 2024 Katolickie Biuro Pielgrzymkowe | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka Prywatności | Prawa Autorskie